Tag med Lars Bang på julerejse til Rom
5 dages rejse til dejlige Rom, 4.- 8. december 2023

Rom er noget ganske særligt i december. En stille stemning præger byen. Nu har de fleste turister forladt byen, og romerne har genindtaget deres by. De hygger sig og pynter op. I kirkerne er der store opstillinger, der varsler om højtidens komme. På gader og torve gøres klar til marked. Rom er altid en rejse værd - og den særlige december-stemning i byen vil begejstre dig.

I Rom er historien overalt. Fortællinger fra Antikken. Fortællinger fra kirkens historie. Fortællinger om Italiens genrejsning, og historier fra nyere tid. Samtidig er Rom en levende og charmerende by med en umiddelbar befolkning, som elsker at servicere deres besøgende. Vi skal opleve byen til fods, med bus og med metro.

Vi skal bo midt i centrum af den gamle by i gåafstand fra Peterskirken og Vatikan-museet. I gåafstand fra Pantheon og den Spanske Trappe. Her ligger Antico Caffe Greco, hvor H.C. Andersen dagligt kom forbi for at hente dagens post. Du får eventyrlige dage i hjertet af Rom med kyndige folk som din guide. Du kan få tid på egen hånd til bare at nyde at være turist i ”Den evige stad”.

En storby-rejse og kultur-rejse til Rom afviklet af Lars Bang Jensen i samarbejde med KulturKlub Fokus, Ældresagen i Aalborg og med Euro Tourist som teknisk arrangør.

Cirkusrevyen 2020

Lars Bang Jensen har i flere end 15 år arbejdet med afvikling af kultur-rejser i Europa. Han har besøgt Rom med gæster for diverse rejsebureauer en række gange og har et etableret samarbejde med lokale dansktalende guider i Rom, som vi vil have glæde af.

Pris pr. person i dobbeltværelse:
UDSOLGT

Kr. 5.975,-

Tillæg: Enkeltværelse kr. 850,-

Prisen inkluderer:

Flybillet med SAS, Aalborg - Rom t/r
1 stk. check-in bagage samt 1 stk. håndbagage pr. person
4 overnatninger inkl. morgenmad på Hotel Genio ****
Transfer fra lufthavnen til hotel og retur inkl. orienterende byrundtur

Afrejsedato: d. 4. december 2023
Hjemkomst:
d. 8. december 2023

Afrejse fra: Aalborg Lufthavn

Øvrige tilvalg:
• Vatikanmuseet kr. 295,-
• Colosseum kr. 250,-
• Fællesmiddage kr. 275,-
• Udflugt Albanerbjergene kr. 500,-

Program

Dag 1: Ankomst

Kl. 08.20 Afgang med fly mod Rom fra Aalborg Lufthavn. Fly fra SAS via København. (50 minutter i Kbh.)
Kl. 13.45 Ankomst til Rom. På vej mod centrum besøger vi den gamle romerske vej, Via Appia, og får en orienterende bytur på vej mod vores hotel; Hotel Genio, Rue. Vores hotel er centralt placeret mellem Piazza Navona og Engelsborg. Vi har ca. 500 meter til Peterskirken. Morgenbuffet er inkl. alle dage.
Indkvartering og derpå en bytur i vores nærområde.
Kl. 19.00 Mulighed for at deltage i fælles aften-spisning på restaurant Virglio på Campå di Fiorri. (Pris 275 kr.) Tilmelding ved booking.

Dag 2: Peterskirken og Vatikan-museet

Kl. 9.00 Vi besøger Peterskirken. Omvisning ved lokal-guide Paivi Romu, der meget passende kommer fra Finland, men er gammel Spies-guide - nu bosat i Rom på 32. år
Kl. 12.00 Frokost på egen hånd.
Kl. 13.30 Mulighed for besøg i Vatikan-museet med lokal guide. (Entre inkl. guide 295 kr. Tilmelding)
Kl. 18.00 Mulighed for at deltage i fælles aften-spisning på restaurant Orso 80 (Pris 275 kr. Tilmelding ved booking).

Dag 3: Det antikke Rom

Kl. 9.00 Vandring på Forum Romanum og mulighed for besøg i Colosseum på egen hånd. Vores guide er igen Paivi Romu. (Entre og guide 250 kr.).
Kl. 16.00 Vi opsøger den Den hellige Birgittas Klosteret på Plazza Farnese. Her er tid til messe, og vi kigger indenfor med Lars som guide.
Mulighed for at deltage i middag på restaurant i nærheden - eller vi opsøger koncert i en af byens kirker.

Dag 4: Dag på egen hånd

Kl. 8.00 Dag på egen hånd - eller deltagelse i udflugt til Albaner bjergene med besøg på vingården Cassa Pilozzo.
Kl. 19.00 Mulighed for at deltage i fælles aftenspisning.

Dag 5: Hjemrejse

Efter morgenmad er der afgang fra hotellet mod lufthavnen.
Kl. 14.35 Afgang fra Rom med SAS-fly mod København (2 timer i København Lufthavn).
Ankomst Aalborg kl. 19.55.

Cirkusrevyen 2020
Cirkusrevyen 2020
Cirkusrevyen 2020
Cirkusrevyen 2020

Vores hotel

Hotel Genio ****

Hotellet ligger lige ved Piazza Navona og kun nogle få minutters gang fra markedspladsen Piazza Campo de Fiori. Bedre beliggende findes næsten ikke. Værelser med bad/toilet, telefon, tv, minibar, aircondition, hårtørrer. På hotellet findes bar, tv-stue, terrasse, elevator. Trådløs internet. Den italienske morgenmadsbuffet indtages på hotellets nye cafe på tagterrassen med en fantastisk flot udsigt over byen.

Tag med på en temarejse og oplev spændende rejsemål med danske rejseledere. Rejsernes tema varierer og kan f.eks. være musik, underholdning, kultur, natur, gastronomi, m.m. De danske rejseledere har indgående kendskab og interesse for rejsemålet og sørger for, at rejseprogrammet bliver spændende og veltilrettelagt, så du kommer hjem med nye oplevelser og ny viden i rygsækken.